Adım Adım YÖS-2021

Adım Adım YÖS-2021

CÜYÖS NEDİR?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas, Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğren öğrencilere yönelik temel becerileri testidir. 

 

CÜYÖS  SONUCUNU HANGİ ÜNİVERSİTELER KABUL EDİYOR?

CÜYÖS sonucu Türkiye’deki bir çok üniversite tarafından kabul edilmektedir. Gerekli üniversitelerin listesine ulaşmak için http://iso.cumhuriyet.edu.tr/22-cuyos-sinavini-kabul-eden-universiteler internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

CÜYÖS HANGİ MERKEZLERDE YAPILIYOR?

CÜYÖS sınavı Türkçe, Rusça, Arapça ve İngilizce olarak hazırlanmaktadır. Gerekli görülmesi halinde diğer dillerde hazırlanabilir. Lütfen tercih ettiğiniz dili online başvuru sırasında belirtiniz.

 

CÜYÖS’ÜN İÇERİĞİ NEDİR?

 CÜYÖS-Temel Öğrenme Becerileri Testi (80 Soru), içerikleri aşağıda belirtilmekte olup adayların soyut ve analitik düşünme, harf sayı ve şekil ilişkileri ile akıl yürütme, grafik okuma, matematik ve geometri bilgilerini kullanmayı gerektiren sayısal yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan sorulardan oluşmaktadır. Soruların içeriği;

 • 30 soru matematik
 • 10 soru genel yetenek
 • 10 soru geometri
 • 10 soru matematik alan bilgisi
 • 20 soru harf, sayı ve şekil ilişkileri
 • Bu testte Fizik, Kimya, Biyoloji ve Coğrafya alanlarıyla ilgili soru  bulunmayacaktır. Sorular Türkçe, İngilizce ve gerek görülen diğer dillerde hazırlanacaktır. Soru Kitapçığındaki bütün sorular “çoktan seçmeli” tipte sorulardır.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

 1. Adayların, lise son sınıfta ya da mezun durumunda olanlardan;

a) Uyruğu TC veya KKTC olmayanların (yabancı uyruklular),

b) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin,

c) Sonradan TC vatandaşlığına geçenler ve çift uyrukluların,

d) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin-lise- son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin-lise tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış Türk okullarında tamamlayanlar dahil); 01/02/2013 tarihinden sonra yurtdışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin-lise tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin-lise tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

e) KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğreniminilise- tamamlayan GCE AL (The General Certificate of Education-Advanced Level) sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005- 2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları kabul edilir.

 

CÜYÖS ÜCRETLİ MİDİR?

 Sınav ücreti hakkında gerekli bilgilere http://iso.cumhuriyet.edu.tr/20-basvuru-ucretleri   sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

NASIL BAŞVURULUR?

 https://cuyos.cumhuriyet.edu.tr/ adresinde bulunan “Sisteme Kayıt” bağlantısına tıklanır.

 • Sisteme kayıt olun.
 • Daha sonra "Öğrenci Giriş" bölümünden giriş yapınız. 
 • Sistemde istenen evraklar sisteme yüklenir (pasaport fotokopisi, biyometrik fotoğraf, ödeme makbuzu).
 • Başvuru başarıyla tamamlandığında 48 saat içerisinde onay e-postası gelir.
 • Lütfen başvuruyla ilgili tüm bilgilerinizi sisteme eksiksiz ve tam olarak girdiğinizden emin olun.

 

SINAV TAKVİMİ

 

Başvuru Tarihleri: Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

Sınav Tarihi: Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması: Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

Tercihlerin Yapılması:Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması: Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

Kayıt Tarihleri: Duyurular bölümünde yayınlanacaktır.

 

CÜYÖS NERELERDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

 Sınav merkezlerine http://iso.cumhuriyet.edu.tr/27-sinav-merkezleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi belirtilen tarih ve koşulları değiştirme yetkisine sahiptir. Değişiklikler uygulama tarihinden bir hafta önce CÜYÖS web sitesinde adaylara duyurulacaktır. Sivas Cumhuriye Üniversitesi, başvurular 100 adete ulaşmadığı sınav merkezilerinde CÜYÖS sınavını iptal etme yetkisine sahiptir. Sivas Cumhuriye Üniversitesi mutlak gereklilik gördüğü halde (terör, doğal afet, savaş vb.) bir sınav merkezindeki sınavı iptal etme yetkisine sahiptir.

 

 


ÜLKELERE GÖRE ÖĞRENCİ SAYIMIZ