Gerekli Bilgiler

Gerekli Bilgiler

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNE KABUL ALMIŞ ÖĞRENCİLERİN

KAYIT OLMAK İÇİN GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER

 

Lise Diploması Aslı ve Fotokopisi : (Türkçe dışındaki dillerde ise onaylı Türkçe Tercümeli)

 

Denklik Belgesi Aslı: (Türkiye dışında lise okumuş öğrencilerden istenir) Diploma veya mezuniyet belgesinin Türkiye’de lise eğitimine denk olduğunu gösterir İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya Yurt Dışı Eğitim Müşavirlikleri’nden alınmış Denklik Belgesi. Büyükelçilik veya konsolosluklarda işlemleri daha hızlı tamamlayabileceğinizden, Türkiye'ye gelmeden önce Denklik Belgesi almanız tavsiye edilir. Öğrencilerin kayıt tarihinden itibaren 90 (doksan) gün içinde diploma denklik belgelerini Uluslararası Öğrenci Birimine teslim etmeleri zorunludur. Bu süre içerisinde diploma denkliğini teslim etmeyen öğrencilerin kayıtları silinir.

 

Sınav Sonuç Belgesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ne başvuru yaparken kullandığınız puanınızı gösteren belge

 

Yerleştirme Belgesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde yerleştiğiniz bölümü gösteren belgenin çıktısı. 

 

Türkçe Yeterlilik Belgesi:

Üniversitemiz eğitimi %100 yabancı dil hariç Türkçe Yeterlilik şartı aranır.

Devlet üniversitelerine bağlı TÖMER veya Yunus Emre Enstitüsü Sertifikası (En az B2 Seviyesi)

Eğitimin tamamını Türkiye Cumhuriyeti  Millli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumunda almış  öğrencilerden,

Mavi Kart sahibi öğrencilerden

Doğumla uyruğu T.C. olan öğrencilerden Türkçe Yeterlilik Belgesi istenmez.

 

Pasaport / Mavi Kart / Kimlik: 

 

İkamet Tezkeresi: Yabancı uyruklu öğrencilerin İl Göç İdaresi'ne başvurup aldıkları kimliktir.Öğrenci kayıttan sonra en geç 2 (iki) ay içinde yabancı kimlik numarasını uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğüne bildirmesi gerekmektedir.   Bu belgeye sahip olmayan yabancı uyruklu öğrencilere Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihe göre süre tanınır.

 

4 Adet Vesikalık Fotoğraf (yaklaşık 4x6 cm) (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı, fotokopi olmamalıdır.) Fotoğraflarınızın arkasına ad- soyad ve yerleştiğiniz bölümün adını yazınız. 

 

T.C. Uyruklu adaylardan Nufus Cüzdanı Aslı ve 2 ADET Fotokopisi

 

Türk vatandaşlığından çıkma izni alan kişilerden Mavi Kart Aslı ve 2 ADET Fotokopisi

 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. En az bir uyruğu T.C. olan Yabancı Uyruklu öğrenciler için Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Müdürlüklerinden alınarak teslim edilmelidir. Mavi Kartlı Öğrenciler hem "Kapalı Kayıt" olarak gösterildikleri Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini, hem de "SAĞ" olarak gösterildikleri Mavi Kartlılar Nüfus Kayıt Örneği'ni teslim etmelidirler. 

(Eğer varsa) Sosyal Güvence Belgesi

Katkı Payı (Öğrenim Harcı) Dekontu: Liseyi yurt dışında okumuş sadece Türkiye vatandaşlığı olanlar, Mavi Kartlılar, Suriye vatandaşları, ile YTB'nin belirlediği liselerden mezun olan adaylar Harç ücreti ödemezler. Liste için aşağıdaki linki tıklayınız.) 

 

 

 


ytb

ÜLKELERE GÖRE ÖĞRENCİ SAYIMIZ